0950 447 454
Dieťa pri hre bojuje s drakom, stáva sa kráľom bojujúcim proti zlu, vchádza do čarovnej krajiny, kde môže byť kýmkoľvek. Napriek tomu, však ostáva dieťaťom, ktoré sa skrýva v "nedobytnej pevnosti", pod stolom.
Do hry dieťa premieta nie len svoje predstavy a túžby, radosti. Ale aj krivdy, hnev, strach, bolesť. Všetko to, čo sa dotýka jeho detskej duše a zanecháva v ňom stopu. Využitie hry je pri deťoch vhodné v pretože vývin reči zaostáva za kognitívnym vývinom. V terapií, tak deti komunikujú svoje prežívanie prostredníctvom hry.
Samotný názov terapie hovorí, že terapia hrou je zameraná na dieťa a nie na jeho problém či na symptómy problému. Čo znamená, že dieťa je oveľa dôležitejšie ako jeho prejavy správania, často zaradené do škatuľky „NEŽIADÚCE“. Terapia hrou sa zakladá na úplnej dôvere v schopnosti dieťaťa a jeho zodpovednosti za jeho osobnostný rast. Deti sa do hrovej miestnosti totiž nechodila hrať, ani si kresliť (aj keď sa to tak na prvý pohľad môže zdať), ale posilňovať svoje vnútorné zdroje, uzdravovať sa a osobnostne rásť. Dieťaťu je prostredníctvom terapie hrou venovaný špeciálny čas a pozornosť. V jej priebehu sa naučí osvojovať si stratégie zvládania rozličných životných situácií, s ktorými sa stretáva, ale ktoré nedokáže samé zmeniť. Dieťa sa učí sebakontrole, rešpektovať a akceptovať samého seba, ako aj robiť samostatné rozhodnutia a niesť za ne zodpovednosť. To mu ponúka šancu stať sa človekom, ktorý sa dokáže vyrovnať s problémami, s ktorými sa v živote stretne
To, ako dlho trvá proces terapie, je individuálne. Terapia hrou je však dlhodobejšieho charakteru. Minimálny počet stretnutí je 12. Výskumy Bratton, S., naznačujú, že optimálnym počet stretnutí v hrovej terapií je 35 - 40 stretnutí.
K plánovanému ukončeniu terapie hrou dochádza vtedy, keď došlo k zmierneniu či do konca eliminácií niektorých problémov dieťaťa (dieťa sa nikdy nestane ideálnym), keď sa dieťa stalo istejším, sebavedomejším. O ukončení terapie sa spolu dohadujeme približne 4 stretnutia pred samotným ukončením, aby sme na túto zmenu vedeli postupne pripraviť aj dieťa.
Cena terapie je 30eur.
BRATTON,S., RAY, D., RHINE, T. (2005). The Efficacy of Play Therapy With Children: A Meta-Analytic Reviewof Treatment Outcomes. In Professional Psychology: Research and Practice. Vol. 36, No. 4, 376–390. https://www.researchgate.net/publication/232438673_The_Efficacy_of_Play_Therapy_With_Children_A_Meta-Analytic_Review_of_Treatment_Outcomes
LANDRETH, L. G., BRATTON, S. (1999). Play Therapy.
REICHLOVÁ, E. (2013). Na chvíľu Freudom: Filiálna terapia.
VALENTA, M., HUMPOLÁČEK, P. (2017) Hra v terapií.